Kansainvälisen palvelukaupan arvonlisäverotus

Tulossa tammikuussa 2027

350,00 €

(+ alv 25,5 %)

- +

Tämä  tuote sisältyy palveluihin:

Palvelukauppaa yli rajojen – tiedätkö, missä ALV maksetaan?

Kun yritys myy tai ostaa palveluita ulkomailta, arvonlisäverokäsittelyyn vaikuttavat muun muassa asiakkaan asema, palvelun luonne ja palvelun myyntimaata koskevat säännökset. Oikean käsittelyn ratkaiseminen edellyttää, että tunnistaa, missä maassa palvelu verotetaan ja kuka vastaa arvonlisäveron suorittamisesta.

Tässä koulutuksessa perehdytään kansainvälisen palvelukaupan arvonlisäverotuksen keskeisiin periaatteisiin ja käytännön soveltamistilanteisiin. Koulutuksessa käsitellään palveluiden myyntimaasäännöksiä sekä suomalaisten yritysten ulkomaille suuntautuvaa palvelumyyntiä ja ulkomailta ostettujen palveluiden ALV-käsittelyä.

Saat valmiuksia arvioida kansainvälisten palveluliiketoimien arvonlisäverokäsittelyä, tunnistaa käännetyn verovelvollisuuden soveltamistilanteet ja huomioida oikean käsittelyn laskutuksessa sekä arvonlisäveroilmoituksilla.

Koulutus sopii kirjanpitäjille, taloushallinnon asiantuntijoille ja muille kansainvälisten liiketoimien arvonlisäverotuksen parissa työskenteleville, jotka haluavat varmistaa osaamisensa käytännön tilanteissa.

Koulutus on katsottavissa 31.1.2028 saakka.

Ohjelma

Kesto: n. 1 h

Koulutuksessa käsitellään muun muassa:

  • Kansainvälisen palvelukaupan myyntimaasäännökset
  • Palveluiden myynti yrityksille ja kuluttajille ulkomaille
  • Ulkomailta ostettujen palveluiden arvonlisäverotus
  • Käännetty arvonlisäverovelvollisuus palvelukaupassa
  • Kansainvälisen palvelukaupan laskutus ja ilmoittaminen

Pidätämme oikeudet muutoksiin.

Kouluttaja

Lisätiedot

Hintaan sisältyy käyttöoikeus koulutukseen ja aineistoon.
Löydät nämä Oma ST:stä.

Jos olet uusi käyttäjä, luomme sinulle henkilökohtaisen tilin, josta löydät jatkossa kaikki omat tuotteesi.

Tutustu peruutusehtoihin.

Jaa somessa:

Jaa somessa:

Tutustu myös

Kysyttävää? Autamme mielellämme!

Asiakaspalvelu

p. 09 7552 2010 (ark. klo 9–11 ja 13–15)
aspa@stakatemia.fi
Yhteydenottolomake

  • ST-Akatemian asiakaspalvelu: julkaisut ja koulutukset
  • Jäsenrekisterin tietojen muutokset

Kansainvälisen palvelukaupan arvonlisäverotus

Tulossa tammikuussa 2027

350,00 €

(+ alv 25,5 %)

- +

Kouluttaja

Tutustu myös

Shopping Cart
Scroll to Top