![](https://stakatemia.fi/wp-content/uploads/sites/3/2023/01/ESG-palvelu-tuotekuva.jpg)
Kestävyysraportointi kiinnostaa, mutta mistä kannattaa lähteä liikkeelle, jotta saa perustason osaamisen kuntoon? ESGpalvelu tuo maksuttomat ESG-webinaarit kolmesta tärkeästä teemasta nyt kaikkien saataville. ESG-webinaarit kestävät 45 minuuttia ja ne on nauhoitettu vuoden 2024 aikana. Webinaareihin osallistuneet ovat saaneet esittää kysymyksiä asiantuntijoille.
🎬 Webinaari: Kestävyysraportointi nyt – lainsäädäntö vs. käytännön työ
Kestävyysraportointidirektiivi on implementoitu kansalliseen lainsäädäntöön, mutta mitä tämä tarkoittaa käytännön työn osalta? Hanna Silvola, Hankenin kauppakorkeakoulusta, laittaa webinaarissa ESG-konkarit tiukkaan tenttiin. Ajankohtaisiin ja monen mieltä askarruttaviin ESG-kysymyksiin saamme vastauksia seuraavilta, alan parhaimmilta asiantuntijoilta: Timo Kaisanlahti (Työ- ja elinkeinoministeriö / Helsingin yliopisto) ja Timo Rantanen (Rauta Sustainability Services).
Katso tallenne ➡️ https://esgpalvelu.fi/webinaari-kestavyysraportointi-nyt-lainsaadanto-vs-kaytannon-tyo/
🎬 Webinaari: Miten aloitan kestävyysraportoinnin? Kokeneiden asiantuntijoiden parhaat vinkit aloittelijoille
Valmistaudu tulevaisuuden raportointivaatimuksiin. Opi välttämään suurimmat sudenkuopat ja varmista yrityksesi valmius uusiin vaatimuksiin. Webinaarissa kokeneet asiantuntijat paljastavat parhaat vinkkinsä CSRD:n mukaiseen kestävyysraportointiin. Puhujina Hanna Liappis (Taigawise Oy) sekä Timo Rantanen (Rauta Sustainability Services). Webinaarin moderaattorina toimii monelle tuttu Hanna Silvola Hankenin kauppakorkeakoulusta.
Katso tallenne ➡️ https://esgpalvelu.fi/webinaari-miten-aloitan-kestavyysraportoinnin-kokeneiden-asiantuntijoiden-parhaat-vinkit-aloittelijoille/
🎬 Webinaari: EU-taksonomia ja uudet Takso4-kriteerit
EU-taksonomia ja uudet Takso4-kriteerit koskevat kaikkia kestävyysraportoijia, mutta mitä ne tarkoittavat käytännössä? Tule kuulemaan konkreettisia vinkkejä ja hyödyllisiä näkemyksiä alan huippuasiantuntijoilta, jotka jakavat osaamistaan vesivarojen käytön, kiertotalouden, pilaantumisen ja biodiversiteetin näkökulmista. Puhujina Markus Joas (KPMG) sekä Kaarina Saramäki (OP Ryhmä). Webinaarin moderaattorina toimii monelle tuttu Hanna Silvola Hankenin kauppakorkeakoulusta.
Katso tallenne ➡️ https://esgpalvelu.fi/webinaari-eu-taksonomia-ja-uudet-takso4-kriteerit/
Maksuttomat ESG-webinaarit ovat kaikkien katsottavissa ja tarjoavat loistavat ponnahduslaudan syvemmälle ESG-osaamiselle. Kun olet saanut perusteet haltuun, on helpompi tietää, millaisten aiheiden ympärille voit osaamistasi syventää.
Mikä on ESGpalvelu? ESGpalvelu on jatkuvasti päivittyvä tietopalvelu, joka tukee kestävyysraportoinnin aloittamista ja sen ymmärtämistä. Palveluun kuuluva ESRS-navigaattori tuo standardit ulottuvillesi helposti ymmärrettävässä muodossa. Löydät ESG-webinaarit, tuoreimmat ESG-uutiset sekä ajankohtaisia artikkeleita samasta palvelusta. Voit kokeilla ESGpalvelua maksutta – ja ilman sitoutumista ➡️ https://esgpalvelu.fi/