Kestävyysraportointi Omnibusin jälkeen | ESG-update
To 22.1.2026 klo 9.00-16.30
750,00 €
(+ alv 25,5 %)
Seuraa koulutusta etänä tai tule paikan päälle Scandic Helsinki Hubiin.
Koulutuksen tallenne on katsottavissa 6 kk ajan.
Suomen Tilintarkastajat ry:n jäsenille 350,00 € . Jäsen, kirjauduthan viimeistään kassalla.
Kestävyysraportointi Omnibusin jälkeen | ESG update -ajankohtaispäivässä saat tiedon viimeisimmistä muutoksista ja ajankohtaisista asioista kestävyysraportoinnissa.
Kestävyysraportoinnin kenttä on ollut viime vuodet murroksessa. Helmikuussa 2025 julkaistu Omnibus I -ehdotus (niin sanottu Green Omnibus) pisti kestävyysraportoinnin parissa työskentelevien päät pyörälle – minkälaisia yrityksiä CSRD enää koskettaa, miten ja missä aikataulussa? Tässä ajankohtaispäivässä paneudumme siihen, miltä kestävyysraportoinnin kenttä näyttää, kun Omnibus I -esityksestä on päästy sopuun. Lisäksi nostamme katseen kohti tulevaa ja mietimme, kuinka kestävyystyötä ja -raportointia kannattaa jatkaa ja miten työtä voi tehostaa tekoälyn avulla.
Ajankohtaispäivä huipentuu vapaamuotoiseen keskustelu- ja verkostoitumistilaisuuteen, jossa on mahdollisuus vaihtaa ajatuksia, solmia uusia kontakteja ja keskustella päivän teemoista skumppalasin äärellä.
ESG update -ajankohtaispäivä on kaikille, jotka haluavat viimeisimmät tiedot kestävyysraportoinnista Omnibus-sääntelyn tuomassa uudessa tilanteessa. Koulutus sopii erityisesti kestävyysraportoinnin parissa työskenteleville, ESG-R yritysvalmennuksen käyneille ja kestävyysraportointitarkastajille (KRT).
9.00 Koulutuspäivä alkaa: avauspuheenvuoro
Sanna Alakare, toiminnanjohtaja, Suomen Tilintarkastajat ry
9.15 Kestävyysraportoinnin lainsäädännöllinen tilannekatsaus
Timo Kaisanlahti, johtava asiantuntija, Työ- ja elinkeinoministeriö
10.15 Tauko
10.30 Kestävyysraportointi uudistettujen ESRS-standardien mukaan
Sirkku Palmuaro, perustaja ja johtava asiantuntija, KHT, Impactful Oy
12.00 Lounas
13.00 CSRD-väliinputoajien mahdollisuudet
Paneelikeskustelu
14.15 Kahvitauko
14.45 Kestävyysraportoinnin ja -työn tehostaminen tekoälyn avulla
Mikko Hentunen, Planmark
15.45 Verkostoitumisskumpat
16.30 Tilaisuus päättyy
Pidätämme oikeuden muutoksiin.
Hintaan sisältyy kuuden kuukauden käyttöoikeus koulutusaineistoon ja tallenteeseen.
Löydät nämä Oma ST:stä.
Jos olet uusi käyttäjä, luomme sinulle henkilökohtaisen tilin, josta löydät jatkossa kaikki omat tuotteesi.
Lähikoulutukseen sisältyy lisäksi koulutuspäivän tarjoilut.
Sanna AlakaretoiminnanjohtajaSuomen Tilintarkastajat ry
Sirkku Palmuarojohtava asiantunija, KHTImpactful oy
Timo Kaisanlahtijohtava asiantuntijaTyö- ja elinkeinoministeriö
Mikko HentunenPlanmarkTutustu myös
Tutustu myös
-
Kestävä liiketoiminta | Koulutus
Kestävyysriskien ja -mahdollisuuksien arviointi
420,00 € Valitse vaihtoehdoista Tällä tuotteella on useampi muunnelma. Voit tehdä valinnat tuotteen sivulla.To 28.5.2026 klo 9-12
-
Kestävä liiketoiminta | Koulutus
VSME-raportointi käytännössä
To 12.3. & to 19.3.2026 klo 9.00-15.00
1 390,00 € (+ alv)
1 290,00 € (+ alv) Valitse vaihtoehdoista Tällä tuotteella on useampi muunnelma. Voit tehdä valinnat tuotteen sivulla. -
Kestävä liiketoiminta | Koulutus
Kestävä brändi – vastuullisen markkinointiviestinnän juridiset ulottuvuudet
420,00 € Valitse vaihtoehdoista Tällä tuotteella on useampi muunnelma. Voit tehdä valinnat tuotteen sivulla.Koulutus on saatavilla tallenteena.
Kysyttävää? Autamme mielellämme!
Asiakaspalvelu
p. 09 7552 2010 (ark. klo 9–11 ja 13–15)
Poikkeavat aukioloajat:
- ti 23.12. avoinna 9-11
- ke-pe 24.-26.12. suljettu
- ke 31.12. avoinna 9-11 ja 13-14
- to 1.1. suljettu
- ti 6.1. suljettu
aspa@stakatemia.fi
Yhteydenottolomake
- ST-Akatemian asiakaspalvelu: julkaisut ja koulutukset
- Jäsenrekisterin tietojen muutokset



